Meddig élnek a kaktuszok?
Echinocactusokról és Ferocactusokról már tudjuk, hogy jó tartási körülmények között túlélnek minket, de nem ők a rekordtartók. Az igazi matuzsálemek az oszlopos kaktuszok nagy családjából kerültek ki.

Mindig is foglalkoztatott a kérdés, hogy meddig életképesek a kaktuszok? Ahogy nekünk is, így kedvenceinknek is csak bizonyos élettartam áll genetikailag a rendelkezésére. Minél öregebb egy kaktusz, annál fogékonyabb a betegségekre, amelyek aztán a pusztulásukhoz is vezethet.

A kaktuszok családjában akad olyan fajta, amely csak pár évig életképes, s akadnak olyanok is, amelyek több száz évet is megérhetnek. A Ferocactusok között akad olyan is - mint pl. a Ferocactus wislizenii - amely igazoltan elérte a 200 évet is. Az is köztudott, hogy a Ferocactusok csak idős korban, úgy 20-30 éves korukban kezdenek el virágozni.

Az ismertebb nagyöregek csoportja az Echinocactusok nemzetségéből kerülnek ki. Pl. az Echinocactus platyacanthus szülőföldjén a 300 éves kort is képes elérni. A közismertebb Echinocactus grusonii is ilyen hosszasan életképes - természetes élőhelyén akár a 3-500 évet is elérheti - s az is köztudott, hogy ezek is csak idős korban, harmincéves koruk körül kezdenek el virágozni.

 

Négy legöregebb

 

A matuzsálemek között a csúcstartó a Saguaro kaktuszok. Ezek természetes élőhelyükön, Arizonában és Mexikóban, el kell érjék a 70 éves életkort, hogy először virágozzanak, s átlagosan 150-200 évet élnek.

A világ négy legidősebb kaktuszaként nyilvántartott tövises is a Saguaro fajtából került ki. Az egyik, egy Carnegiea gigantea az arizónai Oro Valley-ben élt, több mint 12,2 méter magas volt és 200 éves, amikor 2003-ban egy vihar gyökerestől kitépte és elpusztult. A másik ugyancsak Arizónában, a Horseshoe tóhoz közel, Tonto erdőben volt és a „Grand One", azaz „Egyetlen Nagy" névre hallgatott. A 14 méter magas ugyancsak Carnegiea gigantea fajtájú kaktusz életkorát 180 és 300 év közöttre becsülték, amikor nyilvántartásba vették. 2005-ben a világ legnagyobb kaktusza címet tudhatta magáénak. A kaktuszt egy tűzvészben megsérült, s 2007-ben elpusztult. A Saguaro Nemzeti Parkban, Tucsonban volt egy Carnegiea gigantea melyről úgy véltek, hogy több mint 300 éves, az „Old Granddaddy", azaz az „Öreg nagypapi". 12,2 méter magas volt és 52 karral rendelkezett, mielőtt elpusztult. „Öreg nagypapi" volt minden idők legidősebb ismert kaktusza a világon. 1990-ben pusztult el, baktériumfertőzés miatt, amely tipikus probléma az idősődő kaktuszoknál. Mielőtt „Öreg nagypapi" elrohadt volna, az egyik legtöbbet látogatott és fényképezett kaktusz volt a Saguaro Nemzeti Parkban.

A fenti három Saguaro már elpusztult, viszont Mexikóban él egy Pachycereus pringlei, amely mai napig is megvan, s ezt is több mint 300 évesnek ítélik. A „Mexikói Óriás Bogáncs" (Mexican Giant Cardon) 18,3 méter magas, azaz nagyjából 6 méterrel magasabb mint a legmagasabb saguaro. Ennek a fajtának a nevét a legenda szerit még a felfedezője, s első leírója, Hernan Cortes adta, aki először feljegyezte ezt a kaktuszfajtát és mint bogáncsot (spanyolul Cardon) írta le.

 

Többnyire hosszú életűek

 

A legtöbb kaktuszfajta több éven keresztül is velünk marad, ha jó körülmények között tartjuk. Ezen a téren a „hordó" kaktuszok a vezéregyéniségek, amelyek akár a száz évet is meghaladják. Viszont akad még néhány hozzájuk hasonlóan hosszú élettartammal kecsegtető kaktuszfajta.

  • Az oszlopos kaktuszok között a Cephalocereus columna-trajani akár a 145 évet is elérheti.
  • A Neobuxbaumia macrocephala pedig megközelítőleg 200 évig is élhet.
  • A „medvetalp" néven közismert Opuntiak élethossza 20-tól 30-40 éves korig tehetől.
  • S igazán tininek számít a kaktuszok nagy családjában az Escobaria robbinsorum, amely mindössze 17 évig életképes.
  • Az egyre népszerűbb Astrophytum egyes fajtájának az élettartamát úgy 80 évre becsülik.
  • Az ugyancsak közkedvelt, s gyűjtők körében igencsak elterjedt Mammillariák körülbelül 45 évig élnek.
  • Az Echinopsis családba tartozók - s itt található az Echinopsis eyriesii, közismertebb nevén a parasztkaktusz is, amely szinte minden háztartásban megfordul legalább egyszer - átlagosan 50 évig is életképesek.
  • A Dél-Amerikából származó Gymnocalyciumok fajtái is hosszú életűek, ismertek 120 évnél idősebb üvegházhatású egyedek is.
  • A másik végletek egyike a Setiechinopsis mirabilis, amely csak néhány évet, 3-5 évet életképes, s aztán elpusztul.

 

 

 

 


Még nincsenek megjegyzések. Hozzászóláshoz regisztráció szükséges.